Ak máte v pláne postaviť si vlastný dom od úplných základov a už ste vo fáze prepočítavania financií, tak určite viete, že to bude nemalá investícia. Tým pádom je dôležité si ju poriadne premyslieť. Po vytvorení pomyselného zoznamu výdavkov na prevádzku vášho domu zistíte, že na popredných priečkach figurujú náklady za vykurovanie a energie – práve tento problém riešia nízkoenergetické domy.
Čo je to nízkoenergetický dom?
Keby ste vedľa seba postavili obyčajný a nízkoenergetický dom, tak by ste na prvý pohľad len márne hľadali nejaké viditeľné rozdiely. Nízkoenergetické domy pripomínajú tie klasické, no líšia sa predovšetkým svojimi vlastnosťami, použitými stavebnými materiálmi a keď sa ponoríte do problematiky trošku hlbšie, tak nájdete isté špecifiká aj v ich vzhľade.
Nízkoenergetické domy sa vyznačujú najmä nízkou spotrebou energií, čomu sa budeme podrobnejšie venovať v nasledujúcom bode, kompaktným tvarom bez zbytočných výčnelkov a hlavne sa pri ich realizáciách oveľa viac dbá na použitie tepelnoizolačných materiálov.
Nízka spotreba energií
Dostávame sa k hlavnému bodu a najväčšej výhode, pre ktorú si nízkoenergetické domy získavajú čoraz viac fanúšikov. Čísla hovoria jasne v prospech nízkoenergetických domov – maximálna ročná spotreba je 50 kWh/m2. V porovnaní so staršími stavbami je to až trikrát menej, dokonca sú úspornejšie aj ako zateplené novostavby.
Tu vzniká častý problém a negatívne vnímanie tohto segmentu – často sa nemusí jednať pri výstavbe novostavby o nízkoenergetický dom ale v skutočnosti ide len o klasicky zateplené obydlie, ktorého ročná spotreba energií je oveľa vyššia ako je tomu pri pravých nízkoenergetických domoch.
Dobre postavený nízkoenergetický dom by nemal obsahovať tepelné mosty, mal by v ňom byť systém riadeného vetrania s rekuperáciou tepla a presklené plochy by v ideálnom prípade mali smerovať na juh pre lepšie využitie slnečnej energie.
Ekológia a investícia do budúcnosti
So systémom vetrania a využitím dreva ako prírodného materiálu sa nesú aj ďalšie pozitíva, ktoré nízkoenergetické domy ponúkajú. V takýchto interiéroch býva oveľa čistejší a zdravší vzduch, v ktorom sa nachádza len minimum alergénov. Tým pádom sa vytvára výborné prostredie pre alergikov alebo astmatikov. S ekológiou je spojená hlavne nízka spotreba energií. Nízkoenergetické domy si nevyžadujú takú mieru vykurovania a tým sa znižuje aj produkcia emisií.
Na záver sa presúvame k cene, čo je pre mnohých najdôležitejší faktor výberu. Vstupné náklady za nízkoenergetické, montované alebo pasívne domy sú vyššie ako pri iných stavbách v horšej energetickej triede, no vzhľadom na nízku spotrebu energií sa vám počiatočná investícia veľmi rýchlo vráti.