Vaše meno a priezvisko

Váš e-mailová adresa

Vaša správa

 Súhlasím so spracovaním osobných údajovJK Slovakia, s.r.o.

Sabinovská 5
082 71 Lipany
Slovenská republika

IČO: 36 443 701
IČ DPH: SK 2020011213
Mobil: +421 948 417 097
E-mail: obchod@jkslovakia.sk
Web: www.jkslovakia.sk

(Ne)pravdivé mýty o drevodomoch
14. júla 2019 JK Slovakia
In Architektúra

Drevo je veľmi vďačným stavebným materiálom, ktorý ponúka množstvo funkčných výhod – dobre reguluje vlhkosť, pohlcuje pachy, má zápornú bilanciu emisií a ide o najekologickejší materiál určený na stavbu rodinných domov. Aj keď sa drevodomy stávajú veľkým hitom, tak stále o nich kolujú rôzne nepravdivé mýty. Tie najfrekventovanejšie sa vám pokúsime komplexne vysvetliť a prípadne vyvrátiť rozšírené nepravdy a nepresnosti.

1.  Drevo má nízku životnosť

V súvislosti s drevom často narazíte na fámy o tom, že tento materiál má len krátku životnosť. Pri správnom spracovaní to nie je pravda a trvácnosť dreva je ovplyvnená tromi faktormi:

  • Správny návrh projektu stavby
  • Kvalitné spracovanie dreva v konštrukciách stavby
  • Pravidelná a dôkladná starostlivosť

Po splnení týchto troch atribútov dokáže drevostavba spoľahlivo slúžiť niekoľko desiatok rokov. Samozrejme, je nutné myslieť na to, že súčasné stavby by si mali prejsť zásadnou rekonštrukciou približne každých 25 až 30 rokov.

2. Nízka odolnosť drevostavieb voči škodcom

Je potrebné uznať, že drevo je náchylnejšie voči škodcom viac ako ostatné stavebné materiály, no stačí niekoľko jednoduchých opatrení a z dreva sa rázom stane nehostinné prostredie pre akýkoľvek hmyz, baktérie alebo plesne. Ak je drevo pred stavbou poriadne ošetrené, vysušené a následne dobre chránené pred vlhkosťou, tak škodcovia nebudú mať dôvod napádať takúto drevenú konštrukciu. Povrchovej obnove náterov sa síce nevyhnete, ale to platí aj pri murovaných a iných domoch.

3. Vyššie riziko požiaru

Vznik tohto mýtu je pochopiteľný – drevo nie je len dobrým stavebným materiálom, ale taktiež sa používa aj na vykurovane. Je na mieste obávať sa požiaru pri drevostavbách?

Opäť sa vraciame k tomu, že ak sú vykonané všetky bezpečnostné opatrenia, tak nie. Pri inštalácii protipožiarnych sadrokartónových obkladov, izolácií s retardérmi horenia a ďalších protipožiarnych ochrán je riziko požiaru rovnako vysoké ako aj pri iných typoch stavieb.

4. Stálosť drevenej konštrukcie

Teplota a vlhkosť sú externé faktory, ktoré by mohli spôsobiť objemové a tvarové zmeny a ľudia sa boja, že konštrukcie drevostavieb tak nie sú pevné. Ako sa tomu vyhnúť?

Pre kvalitu dreva je dôležité, aby sa stromy rúbali počas zimy. Stavebná firma by mala pracovať s drevom, ktoré je riadne vysušené, ošetrené a spracované na použitie do drevených konštrukcií. Po správnej realizácii projektu je drevo stále a odolné voči poveternostným podmienkam.

5. Akustické vlastnosti

Z hľadiska akustických vlastností drevostavby sú kľúčové stropy. V rámci nich by ste určite mali zvážiť zapracovanie akustických izolácií s vyššou objemovou hmotnosťou. Ak chcete mať dobrú akustiku, tak nesmú chýbať ani odpruženia na nášľapných vrstvách a kvalitné prevedenie podlahy.