Vaše meno a priezvisko

Váš e-mailová adresa

Vaša správa

 Súhlasím so spracovaním osobných údajov



JK Slovakia, s.r.o.

Sabinovská 5
082 71 Lipany
Slovenská republika

IČO: 36 443 701
IČ DPH: SK 2020011213
Mobil: +421 948 417 097
E-mail: obchod@jkslovakia.sk
Web: www.jkslovakia.sk

Predstavuje drevodom zvýšené riziko požiaru?
15. júla 2019 JK Slovakia
In Architektúra

Aj vás zaujali drevodomy, ale bojíte sa zvýšeného rizika požiaru? Horľavosť dreva je pre mnohých ľudí veľkým strašiakom a jedným z hlavných dôvodov, pre ktorý sa mu vyhýbajú. Je však na mieste spájať možné požiare aj s drevostavbami? Prečítajte si náš článok a zistíte, čo ovplyvňuje riziko požiaru v drevodomoch a ako na správnu protipožiarnu ochranu.

Protipožiarna ochrana už v základoch

Rovnako ako celková statika a odolnosť budovy, tak aj zabezpečenie voči požiarom začína dobre navrhnutými a zrealizovanými základmi. Kľúčovú rolu zohráva to, akým spôsobom bude prebiehať stavba konštrukcie.

Tu je veľmi dôležité podotknúť skutočnosť, že dnešné drevené stavebné materiály sú diametrálne odlišné od dreva využívaného v minulosti. Drevené lepené a masívne prvky používané v rámci konštrukcií majú požadovanú požiarnu odolnosť, čo kedysi vôbec nebolo zvykom. Neopracovaný povrch, praskliny či iné chyby často spôsobovali vznik požiaru. Dnes je už však štandardom používanie certifikovaného priemyselne sušeného reziva v spojení s protipožiarnými sadrokartónmi a inými veľkoplošnými protipožiarnými materiálmi ako napríklad kremičitano-vápenaté izolačné platne v miestach so zvýšeným nárokom na teplotnú a požiarnu odolnosť konštrukcie- v okolí krbov, krbových kachlí a pod. Tiež sa používajú protipožiarne impregnácie a nátery.

Aké sú konštrukčné riešenia drevostavieb?

Protipožiarne opatrenia v drevodomoch závisia vo všeobecnosti od dvoch hlavných faktorov – prvým z nich je materiálové prevedenie (čo sa použije v kombinácii s drevom) a tým druhým je konkrétne konštrukčné riešenie. Z tohto hľadiska rozdeľujeme 5 druhov:

  • Panelové
  • Priehradové (hrazdené)
  • Skeletové
  • Trámové
  • Zrubové

Každé z nich má svoje špecifiká, výhody a nevýhody, tak si ich poďme v skratke predstaviť.

Zrubový a trámový systém

Tieto konštrukčné systémy nadväzujú na tradičnú ľudovú architektúru a vyznačujú sa používaním opracovanej guľatiny s typickými rohovými spojmi stien. Základom pre tento typ stavby je predovšetkým celistvosť. Keďže medzi guľatinami ľahko vznikajú škáry, tak sa do tohto priestoru vkladá špeciálny konštrukčný spoj, takzvaný „mesiačik“. Ten zlepšuje nepriedušnosť stavby a taktiež zlepšuje aj požiarnu odolnosť.

Skeletový a panelový systém

Pri skeletovom systéme sa používajú veľkoplošné oplášťovacie materiály a vzniknuté škáry a dutiny sú následne vyplnené tepelnoizolačným materiálom. Výhodou je najmä štíhlosť konštrukcie, ktorá pri poctivom spracovaní umožňuje vytvoriť maximálne spoľahlivú bezpečnú ochranu a taktiež sú pri nej možné dodatočné úpravy priamo na stavenisku.

Jednotlivé prvky panelových systémov sa vyrábajú v rôznych stupňoch prefabrikácie a tým pádom je výstavba veľmi rýchla a hlavne presná. Drevené panely musia byť obojstranne opláštené konštrukčnou doskou s tepelnoizolačnými výplňami. Vykonávanie požiarnej ochrany je porovnateľné s klasickými murovanými domami a všetko závisí od nosnej konštrukcie a vlastnostní vnútorného plášťa.