Vaše meno a priezvisko

Váš e-mailová adresa

Vaša správa

 Súhlasím so spracovaním osobných údajovJK Slovakia, s.r.o.

Sabinovská 5
082 71 Lipany
Slovenská republika

IČO: 36 443 701
IČ DPH: SK 2020011213
Mobil: +421 948 417 097
E-mail: obchod@jkslovakia.sk
Web: www.jkslovakia.sk

Ako sa starať o drevodom
26. augusta 2020 Dominik Lazorík
In Architektúra

Ako sa starať o drevodom?

Drevodomy sú v posledných rokoch čoraz obľúbenejšie. Dôvodom je ich luxusný dizajn, ekologickosť, nízke prevádzkové náklady, rýchlosť výstavby a tiež menšia zastavaná plocha, ktorú dom zaberie z pozemku. Rovnako, ako iné stavby, si aj drevodom vyžaduje starostlivosť, no netreba mať z toho obavy.

 

Pri stavbe používame výlučne kvalitné materiály, ktoré zabezpečia ich dlhodobú životnosť. Pri výbere dbáme na precíznosť a ich správnu montáž zabezpečia skúsenosti, ktoré sme nadobudli za mnoho rokov našej činnosti.

Starostlivosť o vaše bývanie

Starostlivosť o drevostavby môžeme rozdeliť do 4 skupín:

 

  • spodná stavba,
  • vrchná stavba – obvodový plášť,
  • vrchná stavba – strecha,
  • okná.

 

V spodnej stavbe sa zamerajte na miesta okolo tepelných izolácii. Práve tu sa najčastejšie zvyknú objaviť trhliny. Tieto môžeme ošetriť tmelom, ktorý je na ne určený a zabezpečíme tým, že nám spodná stavba nebude vlhnúť.

 

Pri vrchnej stavbe dbajte na pravidelnú obnovu povrchovej úpravy dreva. Odlupovanie náteru môže spôsobiť vlhnutie dreveného profilu a vznik trhlín. Nátery a impregnáciu preto odporúčame vykonávať v rozmedzí 3 – 8 rokov v závislosti od miestnych klimatických podmienok. Tak predĺžite životnosť vášho domčeka.

Postarajte sa aj o strechu

Kontrole podrobte všetky klampiarske prvky, odkvapy a zvody, ktoré odvádzajú vodu zo strechy. Rovnako, ako pri murovaných domoch, pravidelne zbavujte žľaby a zvody nečistôt.

 

Tiež sa zamerajte na všetky prestupy strechou. Či už ide o komín, alebo kotvenie antény, presvedčte sa, že spoje sú správne zaizolované a nevzniká priestor, ktorým by mohla prenikať vlhkosť.

Okná, oči do duše vášho domu

Kľúčovým prvkom celého obvodového plášťa sú práve okná. Kontrolu by ste mali vykonať z vonkajšej a aj vnútornej strany. Pri kontrole je dôležité skontrolovať stav okolo okien zvonku. Pri obhliadke fasády sa tak zamerajte najmä na detaily okolo okien a okolo parapetu. Z vnútornej strany skontrolujte, či sa okolo okien netvoria praskliny.

 

Raz za rok vám odporúčame skontrolovať aj škáry medzi rámom a otváracím krídlom okna. Pozornosť zamerajte na gumové tesnenia, ktoré je potrebné ošetrovať. Ich životnosť je spravidla 12 až 15 rokov.

Správna klíma pre vás aj váš dom

Pre dlhú životnosť vášho bývania zabezpečte správne klímu v interiéri. Dôraz kladieme na teplotu a vlhkosť vzduchu. Vlhkosť vzduchu by sme mali udržiavať medzi 40 až 60% a teplotu okolo 20-22 °C.

 

Správne hodnoty vlhkosti a teploty v interiéri udržíte jednoducho. Stačí len pravidelne a priebežne vetrať. Neváhajte sa obrátiť na nás. So všetkým vám radi a odborne pomôžeme.