Vaše meno a priezvisko

Váš e-mailová adresa

Vaša správa

 Súhlasím so spracovaním osobných údajov



JK Slovakia, s.r.o.

Sabinovská 5
082 71 Lipany
Slovenská republika

IČO: 36 443 701
IČ DPH: SK 2020011213
Mobil: +421 948 417 097
E-mail: obchod@jkslovakia.sk
Web: www.jkslovakia.sk

Nízkoenergetické montované domy a ich životnosť
16. júla 2019 JK Slovakia
In Architektúra

Uvažujete nad stavbou nízkoenergetického montovaného domu, ale odradili vás názory o tom, že drevostavby nemajú dlhú životnosť? Samozrejme, drevo je prírodný materiál, ktorý podlieha degradácii, no stačí  sa pozrieť, koľko zachovalých drevených  pamiatok máme na Slovensku a už to je slušný argument hrajúci práve v prospech dreva. Ako je to však so životnosťou drevostavieb v súčasnosti? Dozviete sa v našom článku.

Od čoho závisí životnosť drevodomu?

Nízkoenergetické montované domy sa v drvivej väčšine prípadov realizujú z dreva, a preto je na mieste, aby ste dobre poznali špecifiká tohto stavebného materiálu. V súvislosti s ním totiž narazíte na rôzne mýty týkajúce sa aj údajnej krátkej životnosti. Aby drevostavba mohla spĺňať funkčno-technické a estetické požiadavky, tak sa musí dbať predovšetkým na tieto 3 faktory:

  • Materiálová skladba
  • Konštrukčné riešenie
  • Spôsob výstavby

K vymenovanej trojici je nutné pripočítať aj predpokladané expozičné podmienky, čiže akým vplyvom bude stavba vystavená. Pochopiteľne, tento atribút sa nedá úplne predvídať, pretože nevedno, kedy dom zastihne povodeň, riziko požiaru alebo sa stane zastaraným v dôsledku zmien v legislatívnom systéme.

Kľúčom je opracovanie a pravidelná údržba

Rovnako ako aj pri ostatných typoch stavieb, tak aj tu je potrebné začať od samotných základov. Na to, aby drevodom vydržal slúžiť dlhé roky je nevyhnutné pracovať s kvalitným materiálom. Znie to ako klišé, avšak nesprávna predpríprava dreva sa môže negatívne odraziť nielen na celkovej životnosti domu, ale tiež na vašej bezpečnosti. V súčasnosti sa pri stavbe drevodomu využívajú KVH a BSH hranoly, sušené na 15% vlhkosti, preto už nie je potrebná dodatočná impregnácia tohto dreva. Toto drevo je už „mŕtve“, ďalej už nepracuje., nepraská a nekrúti.

Čo sa týka pravidelnej údržby, tak mnohí si myslia, že drevostavby si vyžadujú väčšiu starostlivosť ako klasické domy – to nie je úplná pravda, pretože každá budova potrebuje občasnú previerku či kontrolu „skutkového stavu“. Pri dreve je dôležité meniť nátery/laky hlavne v exteriéroch vystavených poveternostným vplyvom, ktoré ho následne chránia pred pôsobením vlhkosti alebo UV žiarenia. V prípade zvetraných alebo mechanicky poškodených častí je vhodná obnova týchto miest, aby nedochádzalo k tvarovej deformácii konštrukcie.

Čo môže životnosť drevodomu znížiť?

Existuje viacero faktorov, ktoré negatívnym spôsobom ovplyvňujú kvalitu drevodomov a ich fyzickú životnosť. Dôležité je dbať na bezchybnú projektáciu – aby nedochádzalo k nedostatkom v návrhu. Ďalej je veľmi podstatný výber správnych materiálov, ktoré sú riadne opracované (nátery, lepenia) a pripravené na stavbu. Taktiež neradno zabúdať na pravidelnú údržbu- správne vetranie a teplota miestností, relatívna vlhkosť v interiéry by mala byť v rozmedzí 40-60%. Samozrejme, sú to aj nepredvídateľné udalosti spojené so živelnými pohromami – požiare, povodne a iné.